Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-05-10
Data publikacji: 2024-05-10

Sejm za przesunięciem KSeF na 1 lutego 2026 roku

Sejm uchwalił w czwartek ustawę przesuwającą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obligatoryjny KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku dla dla wszystkich podatników - czynnych oraz zwolnionych z VAT. Resort finansów zapowiada, że w drugim projekcie legislacyjnym zostaną przedstawione propozycje dotyczące etapowego wejścia w życie systemu e-fakturowania - od 1 lutego 2026 r. obowiązek objąłby przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 roku.

Kawa z Inforlex. KSeF a klienci biura rachunkowego >>>

Zmiany w KSeF 2024 - propozycje dla firm >>>

Sejm uchwalił w czwartek ustawę przesuwającą termin wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W trakcie prac nad projektem w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman podkreślił, że KSeF nie miałby szans wejść w życie 1 lipca 2024 roku, a ewentualne jego wprowadzenie spowodowałoby, że nie można byłoby wystawiać ani odebrać faktur VAT. Wyniki audytu pokazały, że system nie jest przygotowany, aby wdrożyć obowiązek e-fakturowania w tym roku.

Ważne

Ustawa przewiduje, że obowiązek wdrożenia KSeF będzie miał zastosowanie do wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r.

Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania. Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie w tym celu cyklu praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy oraz ma zapewnić dodatkowe wsparcie w postaci uruchamianej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.

Rząd tłumaczył, że zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały płynące od przedsiębiorców. Brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur - przekonywano.

Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, uproszczenia obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF będą przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych. W drugim projekcie legislacyjnym zostaną przedstawione propozycje dotyczące etapowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Resort proponuje, żeby od. 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 roku.

PAP/MF

Zobacz również: MF nie przewiduje ulg podatkowych dla podatników wdrażających KSeF w firmie >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00