Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 7 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.109.2024.2.BZ

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami.

 Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

6 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 6 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami.Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będąca stroną postępowania: X sp. z o.o. (Kupujący) NIP: (…)

2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: Y sp. z o.o. (Sprzedający) NIP (…)

Opis zdarzenia przyszłego

Opis stron planowanej transakcji oraz opis Nieruchomości będących przedmiotem planowanej transakcji.

„Y” Sp. z o.o. (dalej: Sprzedający) jest polską spółką kapitałową, która na dzień złożenia wniosku jak i na dzień planowanej transakcji będzie zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług czynny. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Sprzedającego jest działalność obiektów sportowych (PKD 93.11.Z).

X Sp. z o.o. (dalej: Kupujący) jest polską spółką kapitałową, która na dzień złożenia wniosku jak i na dzień planowanej transakcji również będzie zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług czynny. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Kupującego jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD: 41.10.Z).

Sprzedający nie jest podmiotem powiązanym z Kupującym – zarówno w rozumieniu art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym zabudowanej działki gruntu o nr (…) położonej (…) przy ul. (…), dla której Sąd Rejonowy dla (…) we (…) prowadzi księgę wieczystą Nr (…) (dalej: Grunt) o powierzchni całkowitej (...) ha.

Przedmiotowy Grunt zabudowany jest budynkiem niemieszkalnym (handlowo – usługowym; dalej: Budynek) oraz budowlami w rozumieniu Prawa budowlanego, w postaci przede wszystkim placu parkingowego oraz przyłączy lub części przyłączy sieci służących prawidłowemu funkcjonowaniu budynku (dalej: Budowle).

W dalszej części wniosku, Grunt, Budynek oraz Budowle będą określane jako Nieruchomość.

Teren, na którym znajduje się Nieruchomość nie jest objęty postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dalej: MPZP), niemniej Rada Miejska (…) uchwałą z (...) 2023 r. przystąpiła do uchwalenia MPZP dla terenu, na którym znajduje się Nieruchomość. Dla Nieruchomości nie wydano natomiast dotąd żadnej decyzji administracyjnej, w szczególności decyzji o warunkach zabudowy, ani o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Nieruchomość została przez Sprzedającego nabyta w roku 2001 w wyniku transakcji zakupu (przy nabyciu Nieruchomości, Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług).

Sprzedający wykorzystuje obecnie Nieruchomość do świadczenia usług najmu w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, na podstawie umowy najmu z (...) 2016 r. zawartej z innym podmiotem gospodarczym (umowa obowiązuje do 2 kwietnia 2028 r. z możliwością jej przedłużenia; dalej: Umowa Najmu). Zgodnie z umową najmu, Najemca miał prawo pierwszeństwa zakupu Nieruchomości, przy czym termin na wykonanie tego prawa pierwszeństwa minął 8 listopada 2023 r.

Sprzedający planuje sprzedać Nieruchomość Kupującemu (dalej: planowana transakcja) po spełnieniu się warunków określonych w zawartej 7 grudnia 2023 r. umowie przedwstępnej, tj. m.in.:

 a) wejściu w życie MPZP w oparciu o który Kupujący będzie mógł zrealizować planowana inwestycję deweloperską, tj. zgodnie z ustaleniami którego: (i) Nieruchomość będzie znajdować się w obszarze, dla którego podstawowym przeznaczeniem będzie budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne oraz (ii) na Nieruchomości będzie można zrealizować inwestycję polegającą na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami na parterze wraz z niezbędną infrastrukturą oraz miejscami postojowymi zlokalizowanymi na powierzchni użytkowej przeznaczonej do sprzedaży nie mniejszej niż wskazana w umowie przedwstępnej i powierzchni użytkowej usług przeznaczonej do sprzedaży – również nie mniejszej niż wskazana w umowie przedwstępnej, a także (iii) brak będzie innych elementów zagospodarowania przestrzennego w ramach obowiązującego MPZP, które wpływałyby istotnie na możliwość realizacji planowanej inwestycji albo

 b) uzyskaniu przez Kupującego ostatecznej i prawomocnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę dla planowanej inwestycji deweloperskiej wydanej na podstawie decyzji o warunkach zabudowy o parametrach tożsamych jak w pkt a) powyżej – w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej – w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy przedwstępnej;

 c) pozytywnego wyniku badania due dilligence Nieruchomości, potwierdzającego, iż parametry Nieruchomości oraz jej stan prawny, faktyczny i techniczny pozwalają na realizację przez Kupującego planowanej inwestycji deweloperskiej.

Z tytułu świadczenia usług najmu, Sprzedający uzyskuje pożytki, przede wszystkim z tytułu czynszów i opłat eksploatacyjnych (oraz refaktur za media), opodatkowanych wg właściwych stawek podatku od towarów i usług.

W budynku znajdują się wyłącznie powierzchnie, które są i były już przedmiotem umowy/umów najmu (z tytułu których Sprzedający uzyskiwał i uzyskuje dalej pożytki podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług). Co istotne, wszystkie powierzchnie w budynku były wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej w ramach najmu. Sprzedający nie wykorzystywał Nieruchomości na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

Budowle nie są bezpośrednio wynajmowane najemcom, ale pełnią rolę pomocniczą względem budynku, służąc prawidłowemu jego funkcjonowaniu (są użytkowane dla celów działalności gospodarczej Sprzedającego opodatkowanej podatkiem od towarów i usług polegającej na komercyjnym wynajmie powierzchni). Natomiast w skład Nieruchomości nie wchodzą obiekty budowlane zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41. ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

W okresie od dnia nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego, budynek oraz budowle nie były przedmiotem ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, których wartość przekroczyłaby co najmniej 30 % wartości początkowej budynku albo którejkolwiek budowli. Ponadto Sprzedający wskazuje również, iż w związku z planowaną transakcją, nie planuje dokonać oraz nie dokona takich ulepszeń. Sprzedający na dzień złożenia wniosku zatrudnia kilku pracowników, dla których Nieruchomość jest „zakładem pracy” (funkcjonalnie są oni zaangażowani w proces świadczenia usług najmu), jednakże nabycie Nieruchomości przez Kupującego nie spowoduje wstąpienia Kupującego w istniejące stosunki pracy na podstawie art. 231 Kodeksu pracy.

Czynności związane z bieżącym zarządzaniem Nieruchomością wykonywane są przez Sprzedającego. Ponadto, Sprzedający jako podmiot świadczący usługi najmu, zawarł umowy w zakresie nabycia usług serwisowych oraz mediów, tj.:

 1) umowy zawarte z dostawcami usług serwisowych związanych z funkcjonowaniem Nieruchomości – umowy dotyczące serwisu, napraw, przeglądów i konserwacji określonych urządzeń i wyposażenia budynku, utrzymania czystości i sprzątania, wywozu odpadów;

 2) umowy zawarte z dostawcami mediów związanych z funkcjonowaniem Nieruchomości – są to przykładowo umowy na dostawę energii elektrycznej, energii cieplnej i wody; - zwane dalej łącznie: umowami o dostawę usług i mediów.

Z uwagi na fakt, iż Nieruchomość na dzień złożenia wniosku jest w pełni operacyjna, katalog wyżej wymienionych umów o dostawę usług i mediów może ulegać zmianie zarówno poprzez zawieranie nowych umów, wypowiadanie istniejących oraz ich zmianę.

Przedmiot i okoliczności towarzyszące planowanej transakcji.

Przedmiotem planowanej transakcji będzie co do zasady Nieruchomość (zdefiniowana powyżej), przy czym w ramach transakcji na Kupującego zostaną przeniesione również:

a) prawa własności do ruchomości funkcjonalnie związanych z Nieruchomością (dalej: Ruchomości);

b) prawa licencyjne do oprogramowania służącego zarządzaniu budynkiem, w szczególności systemu telewizji CCTV, system sygnalizacji alarmu pożaru (SSP).

W konsekwencji przedmiotem nabycia od Sprzedającego, nie będą inne ruchomości bądź prawa majątkowe należące do Sprzedającego, w tym w szczególności:

1) ruchomości należące do Sprzedającego, w żaden sposób nie związane funkcjonalnie z Nieruchomością,

2) autorskie prawa majątkowe do znaków towarowych Sprzedającego,

3) dokumenty zabezpieczające wykonanie obowiązków najemcy wynikających z umowy najmu, doręczonych przez najemcę Sprzedającemu w jakiejkolwiek formie.

Kupujący wstąpi jednocześnie w stosunek wynikający z umowy najmu w miejsce Sprzedającego. W odniesieniu do umów o dostawę usług i mediów, Strony uzgodnią przed planowaną transakcją tryb rozwiązania przedmiotowych umów bądź rozliczenia opłat eksploatacyjnych związanych z miesiącem realizacji planowanej transakcji.

Sprzedający jest właścicielem/użytkownikiem wieczystym/najemcą bądź dzierżawcą innych nieruchomości i prawdopodobnie będzie takie nieruchomości posiadał w dacie realizacji planowanej transakcji. Sprzedający wskazuje jednocześnie, iż zarówno na dzień złożenia wniosku, jak również w dacie zawarcia planowanej transakcji:

 1) Nieruchomość nie jest ani nie będzie organizacyjnie wyodrębniona w strukturze Sprzedającego jako zakład, oddział (w szczególności na podstawie uchwały odpowiednich organów spółki lub wewnętrznych regulacji);

 2) zakładowy plan kont Sprzedającego pozwala jednak i będzie pozwalał na identyfikację przychodów i kosztów związanych stricte z gospodarką finansową Nieruchomości;

 3) Sprzedający posiada/nie posiada odrębny rachunek (subrachunek) bankowy, na który wpływają (będą wpływać) należności i z którego spłacane są (będą spłacane) zobowiązania, związane wyłącznie z wykorzystywaniem Nieruchomości w przedsiębiorstwie Sprzedającego.

W związku z nabyciem Nieruchomości przez Kupującego:

 1) nie dojdzie do przeniesienia zakładu pracy Sprzedającego, w trybie art. 23¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: KP) – z uwagi na fakt, iż wolą Stron nie jest przeniesienie (w jakiejkolwiek formie) na rzecz Kupującego umów z pracownikami zatrudnianymi przez Sprzedającego;

 2) Kupujący nie przejmie (w drodze cesji bądź jakiejkolwiek innej czynności prawnej):

 a) jakichkolwiek znaków towarowych, licencji czy patentów niezwiązanych z funkcjonowaniem Nieruchomości;

 b) praw i obowiązków wynikających z umów rachunków bankowych Sprzedającego (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Sprzedający dokonuje rozliczeń z najemcami) oraz środków pieniężnych należących do Sprzedającego;

 c) zobowiązań Sprzedającego związanych z finansowaniem nabycia Nieruchomości (w szczególności, zobowiązań wynikających z umów kredytowych bądź pożyczek); w tym zakresie część ceny zapłacona przez Sprzedającego zostanie przelana bezpośrednio na rachunek bankowy wierzyciela hipotecznego;

 d) tajemnic przedsiębiorstwa Sprzedającego oraz know–how;

 e) innej dokumentacji (np. umów handlowych, korporacyjnych) związanej i niezwiązanej bezpośrednio z funkcjonowaniem;

f) nazwy przedsiębiorstwa Sprzedającego;

 g) praw i obowiązków wynikających z umów ubezpieczenia dotyczących Nieruchomości (stosunki ubezpieczeniowe istniejące na podstawie polis ubezpieczeniowych zawartych przez Sprzedającego wygasną z zawarciem umowy sprzedaży Nieruchomości a Kupujący nie przejmie zobowiązań z tych polis ubezpieczeniowych);

 h) jakichkolwiek wierzytelności Sprzedającego;

i) praw i obowiązków wynikających z innych umów niezwiązanych z funkcjonowaniem Nieruchomości.

Po zakupie Nieruchomości, Kupujący we własnym zakresie bądź w inny sposób będzie zarządzał Nieruchomością oraz rozpocznie realizację własnych zamierzeń biznesowych z nią związanych. Kupujący docelowo planuje wyburzenie budynku i budowli znajdujących się na Nieruchomości. W tym celu Kupujący po dniu planowanej transakcji uzyska we własnym imieniu dokumentację projektową niezbędną do wykonania prac rozbiórkowych oraz decyzje/pozwolenia na rozbiórkę. Tym samym Kupujący w perspektywie długofalowej nie będzie użytkował Nieruchomości w sposób, w jaki czynił to Sprzedający. Kupujący zamierza zrealizować (po wyburzeniu budynków i budowli posadowionych na Nieruchomości) własną inwestycję deweloperską, w ramach której będzie dokonywał sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych w ramach czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Nie jest obecnie znana dokładna data rozpoczęcia tej inwestycji przez Kupującego.

Strony będą na moment planowanej transakcji zarejestrowane jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Sprzedający oraz Kupujący przed dniem realizacji planowanej transakcji złożą do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Kupującego lub w akcie notarialnym, do zawarcia, którego dojdzie w związku z planowaną transakcją, zgodne oświadczenie, w przedmiocie rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie dostawy Nieruchomości.

Sprzedający będzie prowadził w dalszym ciągu działalność gospodarczą, korzystając zwłaszcza (choć nie jest to przesądzone) ze środków finansowych pozyskanych w ramach planowanej transakcji jak również przy wykorzystaniu pozostałych składników majątkowych.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy nabycie przez Kupującego Nieruchomości w ramach planowanej transakcji będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Państwa zdaniem, nabycie przez Kupującego Nieruchomości w ramach planowanej transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy oraz praw majątkowych. Niemniej, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Jak wskazali Państwo powyżej, Państwa zdaniem dostawa Nieruchomości będzie jednak opodatkowana podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych jako odpłatna dostawa towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (tzn. nie będzie zwolniona z podatku od towarów i usług). Z tych względów – w Państwa ocenie – transakcja dostawy Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z faktem, że będzie ona podlegać opodatkowaniu od towarów i usług.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):

Podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Stosownie art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

 a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

 b) innych praw majątkowych – 1%.

Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

 a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną Nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

 b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest Nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy).

Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (za wyjątkiem ściśle w przepisie wskazanym). Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega ona regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo czynność nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa (czynność – np. umowa sprzedaży) lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania (Nabywca) nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Zbywcy) prawa wieczystego użytkowania gruntu, wraz z posadowionym na gruncie: budynkiem oraz budowlami. Grunt, budynek oraz budowle określane we wniosku łącznie jako „Nieruchomość”.

W interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.159.2024.2.AB w zakresie podatku od towarów i usług, wydanej w trybie art. 14c Ordynacji podatkowej, Organ potwierdził, że Państwa stanowisko przedstawione we wniosku w zakresie pytań dotyczących podatku od towarów i usług jest prawidłowe. Wynika z tego, że:

- sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;

- w związku z planowaną przez Sprzedającego oraz Kupującego rezygnacją z zastosowania zwolnienia sprzedaż Nieruchomości nie będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu odpowiedniej stawki podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro Transakcja (sprzedaż Nieruchomości, na którą składają się prawo wieczystego użytkowania gruntu i naniesień na tym gruncie) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (ponieważ Strony transakcji złożą oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia), to w opisanej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i Nabywca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Państwa wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację znak: 0111-KDIB3-1.4012.159.2024.2.AB

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00